Zakończenie akcji prewencji społecznej

W poniedziałek 2 grudnia 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego
w Ostrzeszowie, odbyło się przekazanie blisko 100 czujek tlenku węgla, wylosowanych w ramach akcji prewencji społecznej organizowanej z inicjatywy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie i Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie na falach Radia SUD. Tym razem kampania prowadzona była dla mieszkańców 3 powiatów tj. ostrzeszowskiego, kępińskiego i wieruszowskiego woj. łódzkie. Celem akcji było propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców. Zakup czujek dla naszego powiatu sfinansowany został z budżetu powiatu oraz Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat. W spotkaniu wziął udział Pan Lech Janicki Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego, Pani Zofia Witkowska Wicestarosta Ostrzeszowski a zarazem Wiceprezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat w Ostrzeszowie, Pan Adam Mickiewicz członek Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego, mł. bryg. Piotr Mazurkiewicz Komendant Powiatowy PSP w Ostrzeszowie. Przy okazji spotkania strażacy mówili o korzyściach wynikających z posiadania takiego urządzenia.

Tlenek węgla jest bardzo niebezpiecznym gazem, którego nie widać i nie czuć  – podkreślał mł. bryg. Piotr Mazurkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie – człowiek nie jest w stanie swoimi zmysłami wykryć tego gazu, gazu śmiertelnie trującego dla człowieka. Czujnik tlenku węgla jest jedynym urządzeniem, które może nam zasygnalizować występowanie tego gazu w naszym domu.

O znaczeniu akcji mówił także Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki – lepiej zapobiegać niż interweniować, sam posiadam taką czujkę i z niej korzystam.

Jednym z punktów uroczystości był krótki instruktaż instalacji czujki. Producent zaleca, żeby czujki nie montować w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla, tylko minimum 4,5 metra od niego – informował st. sekc. Damian Stempniewicz lider prewencji społecznej z KP PSP w Ostrzeszowie.

Mamy nadzieję, że takie akcje na stałe wpiszą się w naszą działalność, tak by jak najwięcej rodzin z naszego powiatu wzbogaciło się o urządzenie, które może uratować życie. Osoby, które nie mogły w poniedziałek odebrać osobiście czujki mogą to zrobić w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie ul. Sportowa 9.

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Mazurkiewicz
Zdjęcia: asp. Michał Biel