Doruchów – pożar w zakładzie produkującym palety

W dniu 25 listopada 2018 roku o godzinie 18:27 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Ostrzeszowie otrzymało zgłoszenie o pożarze kotłowni na terenie jednego z zakładów produkujących palety w miejscowości Doruchów. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 7 zastępów straży pożarnej (2 pojazdy z OSP Doruchów, 1 z OSP Grabów nad Prosną i 4 z JRG Ostrzeszów).
Pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp z OSP Doruchów. Druhowie zastali dach kotłowni oraz częściowo dach hali produkcyjnej objęte pożarem. Na szczęście nie stwierdzono osób poszkodowanych. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody w natarciu. W miarę przybywania dodatkowych zastępów straży pożarnej wprowadzono dodatkowe dwa prądy gaśnicze.
Następnie ratownicy wykonali otwory rewizyjne w dachu kotłowni i w szczycie hali produkcyjnej celem kierowania prądów wody bezpośrednio w źródło pożaru. Konstrukcja hali produkcyjnej wykazywała ugięcie świadczące o naruszeniu nośności dachu. Wycofano ratowników z dachu hali i z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego przystąpiono do rozbiórki poszycia dachowego w celu dogaszania pojedynczych zarzewi ognia. Użyto także wentylatora osiowego do oddymienia pomieszczeń, a rozwój pożaru i jego dogaszanie monitorowano przy użyciu kamery termowizyjnej. Wykonanie otworów rewizyjnych pozwoliło dogasić całkowicie zarzewia ognia.
W działaniach, które trwały ponad 4 godziny udział brało 22 ratowników, a powstałe straty oszacowano na około 100 tysięcy złotych.