Bardzo duży pożar hali w Mikstacie – Pustkowie

W dniu 8 lutego 2020 roku o godz. 11.13 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w miejscowości Mikstat-Pustkowie. Po dojeździe pierwszych jednostek straży pożarnej na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęty jest obiekt hali produkcyjnej, płomienie wychodzą na ok 5 m ponad dach oraz panuje bardzo silne zadymienie. Pożar rozprzestrzeniał się
w bardzo szybkim tempie. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i gazu nasze działania skupiły się na podaniu prądów wody do wnętrza palącej się hali oraz obronie bezpośrednio sąsiadującego budynku administracyjno – biurowego z częścią mieszkalną i namiotu magazynowego, który znajdował się za halą od strony południowej. Z wcześniejszego rozpoznania dowiedzieliśmy się, że zakład był w tym dniu nieczynny i nikt w hali nie przebywał. Na miejsce zdarzenia sukcesywnie przybywały kolejne jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu ostrzeszowskiego, a także siły i środki z powiatów ościennych tzn. kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych i cysterna z JRG Ostrów Wielkopolski oraz gaśniczy ciężki wóz bojowy z JRG 2 w Kaliszu. Pożar opanowano po ok 2 godzinach działań ratowniczo – gaśniczych natomiast cała akcja trwała ponad 7 godzin. Zakład zajmował się produkcją materiałów tekstylnych tj: opakowania dla numizmatyków, poduszki, materace, opakowania kartonowe i inne z tworzyw sztucznych. Straty jakie powstały w wyniku pożaru oszacowano na ponad 4 mln zł.
Spaleniu uległy hala produkcyjna wraz z linią produkcyjną kapsli i klaserów do monet, poduszek ogrodowych, piłeczek plastikowych, maszyny do pakowania wyrobów gotowych, opakowania kartonowe oraz samochód dostawczy i osobowy, które zaparkowane były przy obiekcie. Na miejsce działało 15 zastępów straży pożarnej w sile 42 strażaków.

Opracował: st. sekc. Radosław Gatkowski
Zdjęcia: KP PSP Ostrzeszów