Akcja krwiodawstwa połączona z dniem otwartej strażnicy

W ubiegłą niedzielę 5 marca w siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie opanowali honorowi dawcy krwi. W związku z akcją „SpoKREWnieni służbą”, której patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Ostrzeszowie zorganizowaliśmy akcję krwiodawstwa.

To wydarzenie było doskonałą okazją by wszystkich naszych gości zapoznać z naszą jednostką. W ramach dnia otwartej strażnicy przygotowaliśmy dla zwiedzających szereg atrakcji takich jak: instruktaż użycia gaśnicy, instruktaż pierwszej pomocy czy pokaz wyrzutu oleju kuchennego z garnka podczas próby nieumiejętnego gaszenia. Współorganizująca z nami ten dzień Komenda Powiatowa Policji przygotowała także tor przeszkód, który należało pokonać w tak zwanych alkogoglach, które imitują postrzeganie przestrzeni jakie występuje w sytuacji nietrzeźwości. Dodatkowo każdy najmłodszy odwiedzający mógł sprawdzić się w roli strażaka ratując z zadymionego namiotu pluszowego misia i udzielając mu pierwszej pomocy.

Z pośród 130 osób, które nas odwiedziły podczas tego dnia 38 zdecydowało się oddać krew. Ostatecznie z pośród tej liczby 35 osób krew oddało (15,75 litra) a 3 zostały zarejestrowane jako przyszli krwiodawcy. Dla każdej osoby, która w tym dniu podzieliła się tym bezcennym darem, w ramach wdzięczności KP PSP, KPP oraz Urząd Miasta i Gminy Ostrzeszów przygotowali upominki. Wśród upominków znalazły się między innymi: czujki tlenku węgla, gaśnice, elementy odblaskowe czy czujka dymu. W ten sposób każdy z krwiodawców przyczyniając się do ratowania życia innych ludzi mógł także zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. W trakcie gdy rodzice oddawali krew ich pociechy miały możliwość zagrać w grę „Mały policjant” oraz skorzystać z atrakcji w postaci dmuchanego zamku.

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejną odsłonę akcji „SpoKREWnieni służbą” w naszym powiecie. Krew będzie można oddać 11 marca w godzinach 10:00 – 13:00 w sali Centrum Kultury w Grabowie nad Prosną, przy ulicy Kolejowej 3 (budynek OSP Grabów nad Prosną). Zachęcamy wszystkich do dzielenia się tym bezcennym darem. Nie trzeba wiele by stać się bohaterem.